Osiedle Platinum Grodzisk Mazowiecki
Osiedle Kwiaty Polskie Piaseczno

W jaki sposób kłaść panele podłogowe? Praktyczne wskazówki i porady do Twojego mieszkania

« Przejdź do listy postów

Panele podłogowe to bardzo popularny materiał wykorzystywany do aranżacji podłóg w domach i mieszkaniach. Na jego popularność wpływa nie tylko niska cena, ale także ogromny wybór wariacji kolorów i wzorów. Ponadto, jest to materiał, który bez trudu położysz w swoim mieszkaniu sam! Wystarczy odrobina chęci i zacięcia godnego małego majsterkowicza. Zobacz, co musisz zrobić, by cieszyć się panelami podłogowymi przez długie lata.

Od czego rozpocząć układanie paneli podłogowych w mieszkaniu?

Pierwszą rzeczą, którą musisz wykonać, zanim zabierzesz się za układanie paneli, jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Przede wszystkim musi być ono wyrównane i oczyszczone z wszelkich zabrudzeń i kurzu, a także suche i twarde. Tylko spełnienie tych warunków da Ci gwarancję, że panele będą się odpowiednio trzymały.

Niezwykle istotne jest również zabezpieczenie podłogi folią oraz izolacją akustyczną. Grubość folii paroizolacyjnej powinna wynosić 0,2 mm. Zabiegi te pozwalają znacznie wyciszyć poruszanie się po podłodze i wygłuszają każde tąpnięcie, co jest szczególnie ważne w mieszkaniach w blokach, gdzie głos roznosi się znaczenie bardziej, niż w domach jednorodzinnych.

„Pływająca podłoga” w praktyce – układanie paneli w kilku krokach - jak to zrobić w swoim mieszkaniu?

panele w mieszkaniu od dewelopera - mieszkania pod Warszawą

Termin pływającej podłogi odnoszący się do paneli podłogowych nie jest tu używany przypadkowo – oznacza on, że jest to podłoga, która nie styka się bezpośrednio ze ścianą oraz stałymi elementami pokoju. Taką podłogą jest właśnie podłoga wykonana z paneli. Poniżej zamieszczamy krótką instrukcję, jak poprawnie je ułożyć.


1. Na początku ułóż panele „na sucho” – taki zabieg pozwoli jeszcze raz dokładnie wymierzyć całą podłogę, wraz z koniecznymi odstępami i wielkościami. Pomoże Ci to także uniknąć nieplanowanych niespodzianek pojawiających się np. pod postacią niewystarczającej ilości materiału lub jego nadmiaru. Niektóre z paneli wymagają bowiem odpowiedniego przycięcia ze względu na swoje przyszłe położenie m.in. przy drzwiach, kominku, czy wszelkiego rodzaju rurach.

2. Ułożenie paneli należy dostosować do usytuowania okien oraz kąta padania promieni słonecznych, czyli prostopadle do okna. Jeżeli okien w pomieszczeniu jest więcej, niż jedno, wtedy pod uwagę należy wziąć to okno, które znajduję się naprzeciwko drzwi.

3. Najczęściej wykorzystywanym sposobem kładzenia paneli jest tak zwany „klik”. Co ta nazwa oznacza w praktyce? W każdym rzędzie panele łączone są od strony krótszej krawędzi, by następnie dopasować całością przypasować się do poprzedniego rzędu. Odstęp przesunięcia między panelami powinien wynosić od 20 do 40 cm.

4. Po ułożeniu całej podłogi należy przyciąć wszystkie wystające części, a po optymalnym czasie 12 godzin, który pozwoli panelom ułożyć się, dopasować do siebie oraz do podłogi, należy zamontować listwy maskujące szpary przy ścianach. Pamiętaj jednak, że powinny być one przytwierdzone do ściany, a nie do podłogi.

 

Ty również chcesz mieć szansę spróbowania swoich sił w układaniu podłogi we własnym M? Już dziś sprawdź bogatą ofertę mieszkań dewelopera AS-BUD PROF. Kup mieszkanie w stanie deweloperskim i zaaranżuj je według własnych upodobań i potrzeb!