Osiedle Platinum Grodzisk Mazowiecki
Osiedle Kwiaty Polskie Piaseczno

Kupić mieszkanie, aby je potem wynajmować? - Ma to sens!

« Przejdź do listy postów

Giełda, lokaty, fundusze inwestycyjne, waluty – sposobów na pomnażanie oszczędności jest wiele. Jednak Polacy wciąż najchętniej decydują się na zakup nieruchomości pod wynajem. W 2016 roku 51% inwestujących zdecydowało się na tę formę pomnażania pieniędzy. Czy to faktycznie dobry pomysł?

Dobry moment na zakup mieszkania

mieszkania pod Warszawą - blog dewelopera

Niskie stopy procentowe spowodowały, że duża część Polaków zabrała swoje oszczędności z banków i ulokowała je właśnie w nieruchomościach. Nic dziwnego! Taka inwestycja może przynieść nawet kilkukrotnie wyższy zysk niż np. lokaty. Jednak może być również ryzykowna. Aby mieć pewność, że dobrze wydaliśmy swoje pieniądze, należy racjonalnie podejść do kupna nowego mieszkania. Warto zwrócić uwagę na kilka czynników:

  • Lokalizacja – zastanówmy się czy położenie nieruchomości jest atrakcyjne dla potencjalnego wynajmującego oraz czy w przyszłości nadal będzie. Przyjrzyjmy się infrastrukturze – czy w pobliżu znajdują się przystanki autobusowe lub stacje kolejowe, w jakiej odległości znajdują się przedszkole i szkoła, a także ile zajmuje podróż do centrum miasta.

  • Kosztyinwestycja w nieruchomości to nie tylko kupno mieszkania. W przypadku rynku pierwotnego należy jeszcze lokal wykończyć i umeblować. Mieszkanie z rynku wtórnego może natomiast wymagać gruntownego remontu, a jeśli było już wykończone, wystrój może nie spodobać się najemcom.

  • Technologia – przyjrzyjmy się uważnie inwestycji – czy została zbudowana w sposób, który za 10-20 lat będzie atrakcyjny dla lokatorów? Jakiej jakości są wykorzystane materiały oraz jaki jest układ pomieszczeń? Urządzając mieszkanie w stanie deweloperskim pamiętajmy, by wybierać materiały i meble ponadczasowe – nie kierujmy się własnym gustem czy panującymi trendami. To inwestycja na lata!

  • Potencjalni najemcyjeśli planujemy wynająć mieszkanie studentom, dobrym wyborem będzie większe mieszkanie, do którego będzie mogło wprowadzić się kilka osób. Szukajmy też atrakcyjnej lokalizacji – bliskość uczelni będzie dużym atutem. W przypadku rodzin z dziećmi można zdecydować się na lokalizację podmiejską. Na przestrzeni ostatnich lat można zauważyć, że rośnie popularność mieszkań pod Warszawą – szczególnie wśród rodzin.

 

Nieruchomości są opłacalną inwestycją, pod warunkiem, że podejdziemy do niej z głową. To gwarancja długofalowego zysku, a także zabezpieczenie na przyszłość dla nas czy naszych potomków. W przypadku trudnej sytuacji finansowej lokal zawsze można sprzedać, co jest dodatkowym plusem.