Osiedle Platinum Grodzisk Mazowiecki
Osiedle Kwiaty Polskie Piaseczno

Kawalerka - jak urządzić mieszkanie jednoosobowe, by było funkcjonalne?

« Przejdź do listy postów

Mieszkanie jednopokojowe, powszechnie zwane kawalerką to ten rodzaj nieruchomości, na którą najczęściej decydują się młodzi ludzie, lub kupcy przeznaczający ją na wynajem. Inwestycje te najczęściej odbywają się w obrębie oferty mieszkań z rynku pierwotnego.


Tym z was, którzy właśnie mierzą się z wyzwaniem aranżacji mieszkania jednopokojowego kupionego w stanie deweloperskim, przedstawiamy kilka sposobów, jak w efektywny i funkcjonalny sposób rozplanować przestrzeń na niewielkiej powierzchni.

Powiększ metraż mieszkania poprzez kolor – postaw na jasne odcienie

mieszkanie pod Warszawą - Grodzisk Mazowiecki

Prosty, ale jakże skuteczny sposób. Dobór jasnej kolorystyki mebli, ścian i podłóg pozwoli optycznie powiększyć mieszkanie, doda mu świeżości i jasności. Tym samym na małych metrażach bardzo ważne jest, aby unikać rozwiązań, które sprawiają wrażenie przytłoczenia i zagracenia. Z tego względu unikaj ciemnych mebli – szaf, stołu, czy sprzętu AGD – zastąp je np. jasną zabudową i błyszczącym białym stolikiem.

Ci z Was, którzy nie przepadają za jasnymi, zbyt sterylnymi aranżacjami z łatwością mogą przełamać ją kolorystycznymi akcentami – kolorowymi poduszkami, zasłonami, czy meblami z delikatnymi wstawkami w pastelowych odcieniach. Warto tu zwrócić uwagę, że pastelowe i chłodne barwy sprawdzą się najlepiej, bowiem zbyt duża ilość ciepłych barw może sprawić wrażenie zacieśniania przestrzeni.

Wydziel pomieszczenia w mieszkaniu za pomocą mebli

Prawdziwą zmorą właścicieli mieszkań jednopokojowych jest najczęściej brak możliwości oddzielenia części wypoczynkowo–sypialnianej od tej kuchenno–jadalnej. Jednak podczas oglądania wielu aranżacji jednopokojowych mieszkań znaleźliśmy skuteczne rozwiązanie tego problemu. Bez zabierania tak niezbędnej w kawalerce powierzchni i dobudowywania ścianek, możesz dokonać wizualnego podziału pomieszczeń. Kluczem do sukcesu jest tutaj odpowiednie dobranie i ustawienie mebli. Powszechnym, ale wciąż skutecznym rozwiązaniem jest zakup mebli wielofunkcyjnych – pojemnej, zabudowanej szafy, czy też składanej sofy, która wieczorem zamieni się w łóżko do spania. Ponadto, to właśnie odpowiednie ustawienie kanapy – tyłem do aneksu kuchennego, przy którym znajduje się niewielki stolik z krzesłami, a przodem do ściany, na której umieszczony jest regał z telewizorem i książkami, pozwoli optycznie oddzielić część dzienną od kuchennej.

Jeśli rozkład mieszkania nie pozwala na zastosowanie tego rodzaju pomysłu, warto zastanowić się nad zamontowaniem przepierzenia. Coraz częściej jest ono wykonywane z paneli 3D, które mogą być ułożone w różnorodne geometryczne kształty, tym samym dodając wnętrzu niepowtarzalnego charakteru.


Skutecznym rozwiązaniem jest także zamontowanie karnisza z kotarą lub zasłoną. Według potrzeb może ona stanowić część przestrzeni przeznaczoną do codziennego użytku, lub prywatnym kącikiem, który chcesz zachować tylko dla siebie.

Interesuje Cię mieszkanie w cichej okolicy niedaleko stolicy? Zapoznaj się z ofertą dewelopera w Grodzisku Mazowieckim. Znajdziesz tam mieszkanie o wymarzonym metrażu, także propozycje mieszkań jednopokojowych.